Czas pracy kierowców busa
Jest to cały okres od rozpoczęcia do zakończenia pracy. W zakresie czasu pracy zawarte są: czynności spedycyjne, kierowanie pojazdem, załadunek, rozładunek oraz nadzór nad tymi czynnościami, pomoc i nadzór nad osobami, które wsiadają i wysiadają z busa, codzienna obsługa pojazdów i przyczep, różne wymagane formalności administracyjne, dbanie o utrzymanie pojazdu w czystości, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom oraz inne zadania służbowe. Do czasu pracy kierowcy wlicza się również okres poza określonym czasem pracy, czyli pozostawanie w gotowości na stanowisku pracy na przykład w oczekiwaniu na rozładunek bądź załadunek. Wynika to z faktu, iż długość trwania tych czynności nie jest znana kierowcy przed wyjazdem.
Odpoczynek przysługujący kierowcom
Osobom prowadzącym busy, tak samo jak kierowcom samochodów ciężarowych należy się 15 minut przerwy na każde 6 godzin pracy. Taka przerwa jest wliczana do czasu pracy kierowcy. Co więcej, w ciągu każdej doby, kierowcy przysługuje odpoczynek w postaci 11 godzin bez przerwy oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu każdego tygodnia.

Czas pracy kierowcy busa – ile musi odpoczywać?
Ewidencja czasu pracy
Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia kierowców musi prowadzić ewidencję czasu ich pracy. W takiej dokumentacji należy zawrzeć informacje o: godzinach pracy w poszczególnych dobach, ewentualnych nadgodzinach, pracy wykonywanej w godzinach nocnych oraz w święta i dni ustawowo wolne, nieobecności w pracy (przy czym koniecznie trzeba określić powód oraz długość nieobecności), a także czasie pracy w innych krajach.
Przerwy w kierowaniu pojazdem stanowią ważną kwestię dla kierowców, gdyż muszą oni zachować odpowiednią koncentrację poruszając się na drogach.
Firma TT-Trans dokłada wszelkich starań, aby każda podróż była w pełni bezpieczna – zarówno dla kierowców, jak i dla towaru.